Alexa Nedir, Kimler İçin Önemlidir?

282
Alexa nedir?

Alexanın önemi çok fazla tartışılmakta ve kimse net olarak bir sonuca varamamaktadır. Kimi web masterlar için çok önemli iken bir kısmı için çok da fazla önem teşkil etmemektedir. Bu soru işaretleri gidermek, kimler için önemli kimler için önemsiz veya niçin önemli bunlara cevap vermek için bu yazıyı hazırladım.

İlk cevap vermemiz gereken soru Alexa nedir?

Alexa web sitelerin hitleriyle oluşturduğu bir sıralama değildir. Bir çok kişi alexayı hit sıralaması olarak biliyor ve sıralamanın sitenin hitlerine göre olduğunu zannediyor Alexa bir kalite sıralamasıdır. Alexa web sitelerinin kalitesinin sıralamasıdır. Yani kısa bir süre önce açılmış ve hiti eski sitelere göre daha düşük olan kaliteli bir site veya eskiden beri yayından kalan ve hiti yüksek olan siteden daha kaliteli bir site alexa’da daha ön plandadır.

Kaliteden kastım nedir?

Kalite dediğim, ziyaretçilerin siteye olan bağımlılıklarıdır. Büyük hitli sitelerin bağımlı ziyaretçileri daha düşük oranda olabilir fakat sizin bağımlı ziyaretçileriniz varsa ve sizin ziyaretçileriniz Alexa Sparky kullanıyorsa bunu sağlayabilmişseniz siz alexa için diğer siteden daha ön plandasınızdır.

Şimdi gelelim bir diğer soru olan Alexa kimler için önemli?

–      Gazete siteleri

–      Haber siteleri

–      Backlink, çapraz link vb satış yapan siteler

–      Web masterların bir kesimi

Açıklamak gerekirse Gazete ve Haber siteleri için yukarıda bahsettiğim kemik kitle denen bağımlılık olayı nedeniyle alexa çok önemlidir. Ziyaretçinin siteye bağımlı olması alexa değerini yükseltir ve yüksek alexa değeri de yüksek bağımlı ziyaretçi olduğunu gösterir.

Alexanın ne demek olduğunu nerelerde önemli olduğunu öğrendik.

Örneğin; düşünün bir siteye reklam vereceksiniz sitenin alexa değerini kontrol edersiniz ve buna göre kıyaslama işlemi yaparsınız böylece alexa bu konuda site için önemli olur.

Çünkü alexa değeri yüksek olan haber sitesinin bağımlı kullanıcısı daha çoktur ve bu durum reklam verenin daha çok işine gelmektedir.

Diğer örneğim; link, backlink vb. satış yapan sitelerde ise link alacak kişiler sitenin alexa değerlerini inceliyor ve kendi Alexa’sından daha iyiyse güveni artıyor. Böylece daha çabuk link satın alım işlemi yapıyor.

Son kişi ise web masterların bir kısmı, web masterların veya blog yazarlarının bulunduğu kesimdir. Web master veya bloggerlar burada kendi sitelerinin bağımlı okuyucularının yüksekliğini test etmiş olmaktadırlar. Bu durum sitenin bağımlı kullanıcı oranının iyi olduğunu göstermektedir. Reklam satışında özellikle bir ekstra durum yaratmaz fakat kişiler kişisel sitelerine böyle reklamda almaktadırlar.

Peki, şimdi siz düşünün alexa sizin için ne kadar önemli?

Bu sorunun cevabını bu yazından sonra siz vermelisiniz. Yukarıdaki yazıya uyuyor musunuz? Alexanın önemli olduğu maddeler içinde var mısınız?