aSM Rehberi

Sosyal Medya, medya içeriğini üretenler ve tüketenlerin herkes olduğu bir medya kanalıdır. Sosyal medya web 2.0 akımının getirisi olarak internet kullanıcılarının görüş ve bilgi paylaşımı sonucu doğmuştur.

Sosyal medyacı ise sosyal mecralardaki gelişmelere, yeniliklere ilgili ve bu alanda yeterli bilgi düzeyine sahip insandır.

Sosyal medyaya karşı ilgili ve bu büyük dünyada kendine yer arayan kullanıcı yaşamında sosyal mecraları etkin kullanmak zorundadır.

Popüler bazı sosyal mecraları birlikte tanıyalım.

Facebook: Dilerseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz tüm dünya ile duygu ve düşüncelerinize dokunan her resim, fotoğraf, müzik, haber, uygulama ve buna benzer paylaşımlar yapıp etkileşimli iletişimde bulanabileceğiniz sosyal bir platformdur. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur.

Twitter: Twitter, tweet adı verilen maximum 140 karakterden oluşan ve düşüncelerin aktarıldığı kısa mesajlarla etkileşime geçilen mikro blog sistemidir. Bu sistem bize merakımız doğrultusundaki insanları takip olanağı sunar. Ayrıca 2006 yılında Jack Dorsey tarafından ABD kurulmuştur.

Linkedin: İş dünyasının kapılarını sonuna kadar aralayan kurumsal sosyal ağ olan linkedin, 2003 yılında Reid Hoffman tarafından kurulmuştur.