iPhone 5 ve iPhone 6 iOs 7 Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir?

80

Apple’ın en yeni işletim sistemi olan ve güncelleme geldiğinden beri seveni ile sevmeyeni nerede ise eşit olan mobil işletim sistemi iOS 7 ile gelen ancak herkes tarafından bilinmeyen özellikleri daha doğrusu yenilikleri size bu yazımızda aktarmaya çalışacağım. Aslına bakarsanız bu özelliklerin ne kadar önemli olduğu sizin iPhone’u ne denli nitelikli kullandığınızla alakalı bir durum. Eğer oldukça işlevsel bir iPhone kullanıcıysanız o zaman bu özelliklere göz atmanızda kesinlikle fayda var kanaatindeyim.

Su Terazisi

Su Terazisine gitmek için öncelikle Pusula uygulamasına gitmeniz, daha sonra elinizi sağa doğru sürüklemeniz gerekmekte. Ancak bunun içerisine farklı bir özellik daha monte edilmiş. Mesela iPhone’u düz olmayan bir yüzeye bıraktıktan sonra ekrana bir kere dokunmanız halinde, o eğimi yeni “0 eğim” olarak alıp, farklı yüzeyleri ona göre ölçüyor. Harikulade değil mi? Dikkat edin belli bir zamandan sonra bu özelliğe kendinizi fazlasıyla kaptırabilirsiniz.

Farklı Bilgisayara Güven Onayı

Bu özelliği, iOS 7 kullanmaya başladığınız andan itibaren fark etmişsinizdir. iOS 7 işletim sisteminize sahip telefonunuzu bir bilgisayara bağladığınız zaman size bu bilgisayarla dosya ve belgelerinizi paylaşmak isteyip istemediğinizi sorulacak. Bu güven onayı özelliği daha önce gizliydi, ama son zamanlarda Apple güven söz konusu olduğunda hiçbir şekilde arka planda kalmaması gerektiğine kanaat getirmiş. Oldukça güzel bir karar olarak kabul ediyorum.

Sık Kullanılan Konumlar

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Sistem Hizmetleri ‘nin altına gömülü olan bu özellik Sık Kullanılan Konumlar başlıklı özellik altında yer alıyor.

iPhone’nunuz nerelerde bulunduğunuzu çoğunlukla hatırlıyor. Bu özellik ” vay be benden akıllı harbiden” dedirtebilir veya sizin için nasıl faydalı bir şekilde kullanabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ne olursa olsun bu özellikten de haberinizin olması iyi olur.

AirDrop

Bu özellik için gizli kalmış demek pek doğru olmayacaktır. Ancak yine de yinelemekte fayda var. Airdrop size fotoğraflarınızı, bilgilerinizi ya da videolarınızı kablosuz bir şekilde arkadaşınız olan diğer iPhone kullanıcılarıyla rahatlıkla paylaşabilme imkanı tanıyor.

Parmağınızı alttan yukarı doğru sürdüğünüzde çıkan Kontrol Merkezi kutusundan bu özelliğe ulaşabilirsiniz. Açık olduğu takdir de etrafınızdaki farklı iPhone ya da iPad ‘leri görebileceksiniz. Bu özelliği kullanabilmek için aynı ağ üzerinde yani aynı wifi ağında bulunmanıza bile gerek kalmıyor. İşte bu özellik gerçekten işinize yarayabilir.