iOS 7 ile Gelen 7 Özellik Nedir?

157

Apple, iPhone 5S ve 5C ile birlikte iOS 7′yi piyasaya sürdü. Yeni akıllı telefon modellerinin yanı sıra beraberinde gelen iOS 7 bir çok kullanıcı için farklı ve heyecan verici oldu. Yeni sürüm ile birlikte Apple firması kullanıcılarının beğenisini kazanarak onların memnun kalacağı bir sistem geliştirmeyi amaç edinmiş gibi görünüyor. İlk olarak iPhone kullanıcıları için şaşkınlık ve alışma dönemi olsa dahi genel olarak olumlu yorumların yapıldığını görüyoruz. iOS 7 ile gelen 7 yeniliğe bir göz atalım istedik. Ayrıca bir çok kişinin hem fikir olduğu bir durum daha var kaydırma çubuklarının, menü listesinin, düğmeler ve süslemelerin genel olarak Android ile benzerlik içerisinde olması Apple sempatizanlarının tepkisini göstermesine neden oldu. iOS 7 ile birlikte gelen bir çok farklı özellik olmasına karşın kullanıcılar tarafından en çok tutulan 7 yeniliği şimdi başlıklar içerisinde inceleyebiliriz.

Sade ve Basit Tasarım

Sade olmak her zaman iyidir. Site sahibi olarak bu yorumu yapabilirim. iOS 7 ile birlikte Apple’ın eski sürümlerdeki karmaşıklığın önüne geçmek istediğini görüyoruz. Şıklığın yanı sıra sade olmak yeni güncellemenin en dikkat çeken noktası olarak kabul ediliyor. Gerek düğme ve butonların yeni güncelleme ile birlikte tarihe gömüldüğünü görebiliyoruz. Öngörülen bu sade tasarımın Android’e benzeyip benzemediği ise tamamen sizin takdiriniz. Belli bir kesimin hoşuna gitse dahi yukarıdaki paragrafta söylediğimiz gibi belli bir kesim için ise kopya muamelesi görüyor.

Arka Plan Farklılığı

Yeni gelen özellikler arasında arka plan görünümündeki değişiklikte ilk görülenler arasında yer alıyor. Eski sürümlerdeki kısırlığı bu yeni sürüm ile birlikte telafi edebileceksiniz. Sizin için en uyumlu olan renkleri gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz.

Yeni Kilit Ekranı

Güvenlik konusu akıllı telefonlar için her zaman önemli bir husus olmuştur. Telefonumuzda önemli bilgi, resim, video veya şifrelerimiz kayıtlı ise telefonumuzun güvenlik kriterlerini iyi belirlemeliyiz. Yeni kilit ekranı sayesinde güvenlik konusundaki tereddütlerinizi bir kenara atabilirsiniz.

Takvim Arayüzü

Zaman planlamasına önem veren kişiler için Takvim ara yüzündeki değişikliğin farkına varmamaları imkansız olacaktır. Yapacaklarınızı daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz takvim ile kullanılabilirlik oranı yükseltilmiş ve daha basit bir hale getirilmiş görünüyor. Eğer unutkanlık sorunu hayatınız için her zaman eksi bir etken oluyorsa geliştirilmiş takvim ile bu sorununuzu ortadan kaldırabileceksiniz.

Tek Tuş ile Kapatma

Bu yeni özellik sayfaları tek tek kapatmak yerine tek bir tuşa basarak kapatmanızı sağlıyor. Bu özellik yine daha önceki Android sürümlerinde bulunuyordu. Apple hayranları için ikinci pişti de bu özellik oluyor. Tabi bu özelliğin kopya olmasını düşüncesinden önce size sağladığı kolaylığı ve pratikliği göz önünde bulundurmak gerekir. Artık sayfaları teker teker kapatmanıza gerek kalmayacak.

Sınırlı Olmayan Dosyalar

Bir dosya içerisinde 16 adet uygulamayı barındırabiliyorduk. Yeni sürüm ile birlikte gelen yenilik sayesinde iOS 7 sürümüne sahip cihazlarda sınırsız uygulamayı istediğiniz dosyaya aktarabilirsiniz. Bu özgürlüğün sağlanması da ayrı bir güzellik.

Okunaklı iOs 7

İstediğimiz bir yazıyı, köşe yazılarını, e-kitapları, gazete yorumlarını veya bir sitede bir ürün hakkında yapılan yorumları okumak için telefonlarımızı kullanıyoruz. Eski sürümlerde okunabilirliğin yeteri kadar iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir. iOS 7 ile birlikte Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik bölümünde yazı puntonuzu kalınlaştırıp – normal hale getirebilirsiniz.