iPhone Şarj/Şarz Süresini Nasıl Uzatırım?

305

Çoğu iPhone kullanıcısının şikayetlerinde başı çeken şarjın az süreli gitmesi nedeni ile bu konuyu dikkatle okumanızı şiddetle öneriyorum.

  1. iOS 7 ile birlikte Apple’ın şarj iyileştirme çalışmaları büyük bir kademe atlamıştır. Apple her güncelleme ile birlikte şarj sorununu aşmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu yüzden yazılımı her daim güncel tutmanız şarjınız için en sağlıklısı olacaktır. iOS 7′nin ilk çıktığı günlerde özellikle iPhone 4 ve 4S kullanıcıları şarjlarının hızlı bitmesinden oldukça şikayetçiydi ancak gelen yeni güncellemeler ile birlikte bu sorunun büyük bir kısmının halledildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
  2. Kimse bilmese ve dikkat etmese dahi Saati Otomatik Ayarlama Özelliği en çok şarj tasarrufu yapabileceğiniz püf noktalarından birisidir. Bu özelliği kapatmanız dahilinde örneğin; seyahat esnasında %40′lara varan şarj tasarrufu sağlayabilmeniz mümkündür.  Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > Otomatik Ayarla dizinine giderek kapatabilmeniz mümkündür.
  3. Siri şarjınızın çabuk bitmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliği kapatmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz; Ayarlar > Genel > Siri (Bu özelliği iPhone 4S ve üst modellerinde kapatabilirsiniz. Eski cihazlarda bu seçenek bulunmamaktadır.)
  4. Arka planda açık kalan uygulamaları kapatmayı kendinize alışkanlık haline getirmenizi öneririz. Sürekli kapatarak gün içerisinde gözle görülen bir şarj tasarrufu yapabilmeniz mümkün.
  5. Kullanmadığınız ve gereksiz gördüğünüz uygulamalardan gelen bildirimleri kapatın.
  6. Kullanmadığınız zamanlarda Wifi – Bluetooth ve özellikle 3G’yi mutlaka kapatın.

Ek olarak; telefonunuzda şarjınız bitmek üzere ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa bunun üstüne telefonu şarj etmeniz gerekiyor ise telefonun Uçak modunu aktif ederek, telefonunuzun daha hızlı şarj edilmesini sağlayabilirsiniz. (Uçak Modunu aktif ettiğinizde gelen aramaları vs. göremezsiniz.)