iPhone’da Bilmediğiniz 15 Özellik

36160

iPhone’da kamera ve fotoğrafları hakkında bilinmeyenleri öğrenmek ister misiniz? O zaman bu yazıyı okuyun ve bırakın size bilmediğiniz(ve çoğu kişinin bilmediği) bazı ufak kısayollar ve özellikler gösterelim.

Kamera & Fotoğraflar

1. Ses Tuşlarını Fotoğraf Çekmek için Kullanın 

iPhone’u ses tuşları üst kısımda kalacak şekilde yana yatırın ve sesi açmak için kullandığını tuşa basın.

2.Kulaklıklarınızı da Aynı İşlem için Kullanın


Aynı hile, kulaklığınızdaki ses açma tuşuyla da mümkündür.

3.Yeni Fotoğraf Albümü Ekleyin

Eğer fotoğraflarınızı ayrı ayrı saklamak istiyorsanız Fotoğraflar uygulamasına gidin ve sağ üst köşedeki Düzenle butonua tıklayın ardından sol üst köşede beliren Ekle butonuna tıklayıp kendinize yeni bir fotoğraf albümü oluşturun.

4. En Son Çektiğinizin Fotoğrafı Kolayca Görün

Kamera uygulamasını açın ve ekranı soldan sağa doğru kaydırın. Bu size son çektiğiniz fotoğrafı gösterecektir.

5. Kilitli Ekrandayken Fotoğraf Çekin


Kilitli ekrandasınız ama fotoğraf mı çekmek istiyorsunuz. O zaman home tuşuna iki kez basın ve ekrana gelen kilidi kaldır seçeneğinin yanındaki ufak kamera butonunu yukarı doğru sürükleyerek kamerayı açın.

6. Fotoğraflarınızı DüzenleyinFotoğraflarda çıkan kırmızı gözler herkesi rahatsız eder. Bunu düzetmek için herhangi bir fotoğrafta Düzenle butonuna tıklayın sonra aşağıda çıkan butonlar yardımıyla fotoğraflarınızı ister kırpın, ister renklerini düzeltin isterseniz de kırmızı gözleri yok edin.

Kısa Mesaj & E-posta Fonksiyonları

Herkes iPhone’undan kısa mesaj ve e posta gönderir. O halde neden bunu biraz daha kolaylaştırmayalım ki? İşte size klavye ayarlarında birkaç ufak ipucu.

7. Mesaj Kısayolları


Kendinizi aynı şeyi günde milyon kez yazarken buldunuz mu? Ayarlara gidin > Genel  > Klavye >kestirmeler. Kendinize birkaç kestirme oluşturun. Örneğin:  İfade’ye “Selam”; Kestirme’ye ise “slm” yazın. Artık bir kısa mesaj yazarken veya e-posta gönderirken siz slm yazdığınızda o otomatik olarak “selam”a dönüşecektir.

8. Caps Lock Tuşunu Açın


Bütün harfleri büyük olarak mı yazmak istiyorsun. O halde Shift tuşuna iki kez tıklayın ve tuşun maviye dönüştüğünden emin olun.

9. İstediğiniz bir Kelimeye Sözlükten Bakın


Gördüğünüz ve anlamını bilmediğiniz herhangi bir kelimeyi seçili hale getirerek tanımla tuşuna basarsanız o kelimenin anlamını görebilirsiniz. ( tabii bu sadece ingilizce kelimeler için geçerli.)

Siri Only

Siri iPhone’larımızdaki iletişim yolunu değiştirdi ve bu iPhone 4S için büyük gelişmelerden biri. Eğer bir iPhone 4S’e sahipseniz işte size yardımcı olacak birkaç özel ayar.

10. Siri’ye iPhone’u Kulağınızda Tutarak Ulaşın


Bunu herkes bilmez ama Siri’yi aramanın tek yolu home tuşunu basılı tutmak değildir. Ayarlara gidin > Genel > Siri. Oradan Konuşmak için Yaklaştır’ı açık duruma getirin. Şimdi iPhone’un ışık sensörleri siz telefonu kulağınıza götürdüğünüzde Siriyi otomatik olarak açacaktır. Böyle etrafınızdaki insanlara deli gibi görünmeyeceksiniz.

 
Web

11.  Bir Okuma Listesi Oluşturun /Web Sayfalarını Reklamsız Okuyun


Eğer Read it Later veya Instpaper gibi bir uygulama kullanmıyor ama yine de internet sayfalarını reklamsız şekilde okumak istiyorsanız Safari’deki Okuyucu butonunu kontrol edin. Url’nin yanındaki Okuyucu butonuna tıklayın ve makeleniz reklamsız olarak açılsın.

12.  Resimleri Kaydedin


Eğer bir sitede kendinize duvar kâğıdı olarak ayarlamak istediğiniz bir resim varsa sadece parmağınızı o resmin üzerinde tutun ve aşağıda açılan menüden Resmi Kaydet seçeneğine tıklayın.

13.  Özel Titreşimler Yaratın


Bunu yapmak için önce Ayarlar > Genel > Erişebilirlik ve Özel Titreşimleri açık duruma getirin. Ardından Ayarlar > Sesler > Titreşim Modelleri’ne girin ve Yeni Titreşim Yarat’ı seçin. Karşınıza gelen ekrana tıklayarak kendi titreşim modelinizi kendiniz oluşturun.

14.  Saat başı Hava Durumunu Öğrenin


Haftalık hava durumu tahmini için Hava Durumu uygulamasını açın ve ekranda herhangi bir yere tıklayın. Bu size o günkü hava durumunu saat başı şeklinde gösterecektir.

15.  Kameranızın Flash’ını Alarm için Kullanın


Flash ışıkları sadece karanlıkta resim çekmek için kullanılmaz. Aynı zamanda sizin uyarı lambanız da olabilirler. Ayarlara gidin > Genel > Erişebilirlik ve ‘Alarm için Led Flash’ı açık duruma getirin. Böylece alarm çaldığında Flash da uygun bir biçimde yanacaktır.