iPhone Nasıl Numara Engellerim? iOS 7 Numara Engelleme

164

Apple’ın yayınladığı yeni sürüm olan iOS 7 ile birlikte iPhone kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden birisi olan numara engelleme özelliği de iPhone telefonlara gelmiş oldu. iOS 7 güncellemesinden önce bazı yazılımlar dahilinde yapılabilen numara engelleme özelliği artık yeni sürümü kullanmaya başlayan bütün iPhone modellerinde rahatlıkla kullanılabilecek. Yani sistemin kendi özelliği olarak insanlara hizmet veriyor. iOS 7 yenilikleri ile birlikte oldukça iddialı bir şekilde kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Eğer sizi sürekli rahatsız eden birisi var ise artık onların size ulaşmalarını kolay bir şekilde engelleyeceksiniz. Resmi olarak yapılan açıklamada bu özelliği en iyi ve basit bir şekilde şöyle açıklayabiliriz;

“ Engelleme listesine eklediğiniz numara sizi aradığında, telefonunuz çalmaz ve arayan kişi telesekretere yönlendirilir. Eğer ki arayan kişi sizi Apple’ın internet üzerinden görüşme uygulaması olan FaceTime’dan arıyorsa, arayan kişi çalma sesini duyar ama siz herhangi bir şekilde bildirim almazsınız.

 

iOS 7 numara engelleme özelliğini kullanabilmeniz için 3 adet yöntem bulunmaktadır.

  1. Engellemek ve sizi rahatsız etmesini istemediğiniz numara rehberinizde yer alıyor ise şu adımları izlemeniz gerekmektedir. Ayarlar > Telefon > Engellenenler > Yeni Ekle yolunu takip ederek ve listeden seçim yaparak dilediğiniz numarayı engelli listesine ekleyebilirsiniz.
  2. Eğer daha önce bilmediğiniz, duymadığınız, görmediğiniz bir numara sizi son günlerde rahatsız ediyor ise farklı bir yöntem ile o numarayı engelleyebilmeniz mümkün durumda. Sadece yapmanız gereken son aramalar menüsüne gelerek sizi rahatsız eden numaranın sağında bulunan mavi (i) butonuna ve açılan menüden Bu Arayanı Engelle maddesini işaretlemek.
  3. Engellemek istediğiniz bir numara bulunuyor ancak son zamanlarda sizi rahatsız etmiyor. Yine de o numarayı engellemek istiyorsanız bunu manuel olarak yapabilmeniz yeni güncelleme ile ne yazık ki mümkün kılınmıyor. Ancak püf noktalarını seven ve dikkatli olan kullanıcılar tarafından geliştirilen bir yöntem ile uzun zamandan beri sizi rahatsız etmeyen ve rehberinizde kayıtlı olmayan numaraları engellemeniz mümkün. Şimdi sadece yapmanız gerekeni söylüyoruz,engellemek istediğiniz numarayı rehberinize seçeceğiniz bir ad ile kayıt etmek ve daha sonra 1. maddeyi aynı şekilde uygulamak.

Gördüğünüz gibi tek saferde okuyarak oldukça basit olan iOS 7 numara engelleme özelliğini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu özelliğin bir diğer adı ise yeni güncelleme ile birlikte iPhone numara engelleme özelliğidir.