Neden Android Telefon Tercih Etmeliyim?

200

Android son yılların en çok ses getiren mobil işletim sistemlerinin başında gelmektedir. İlk geliştirilmeye başlandığı günden bu yana mobil işletim sistemi olarak kullanılsa dahi günümüzde farklı platformlarda kullanılması için üzerinde çalışan kişiler ve firmalar bulunmaktadır. Android’i bu kadar tercih sebebi yapan en önemli detay ise şüphesiz; açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasından dolayıdır. Açık kaynak kodunu biraz daha açacak olursak; dosya alışverişi yapabilmek, MP3 indirebilmek, kısıtlamaların olmaması vb. olarak çeşitlendirilebilir. Sırf bu velinimetlerine kullanmak için dahi iOS’u bırakıp, Android’e geçen insanların sayısı her geçen gün katlanarak artmaktadır.

Android’i bu kadar kısa bir süre içerisinde bu denli popüler yapan en büyük etkenlerden birisi ise kesinlikle Google’dır. Google, Android’e yatırım yaptığı ilk günden bu yana ne kadar güçlü bir destek verdiğini her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile de desteklemektedir. Google gibi bir dünya devinin yanı sıra farklı markalarında Android’i desteklemesi, akıllı telefon piyasasında gün geçtikçe Android’i daha çok kişinin kullanabileceği ve bununla birlikte Android’in pastadan daha büyük dilimler alabileceği hakkında düşündürüyor. Samsun, LG, Dell, Motorola vs. birçok marka Android’i tercih etmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi açık kaynak kodlu olması ve ücretsiz olarak piyasaya sunulması adeta ekmeğin üzerine balı sürüyor.

Google Play Store 200.000 (iki yüz bin) den fazla uygulaması ile Android kullanıcılarına neredeyse sonsuz bir imkan sunuyor. Yapılan araştırmalara ve istatistikler baz alındığında 2012 yılı Google için çok verimli geçmiş görünüyor. Mobil işletim sistemi savaşlarında bakalım ilerleyen günlerde kim daha iyi uygulamalar, geliştirip, daha fazla kullanıcı sahibi olacak? Bu soruların cevaplarını bize zaman gösterecek.