SpaceX Bir Saatin Altında Dünyanın Her Yerine Götürebilir mi?

457

Başka bir kıtaya geçiş her zaman düşünceli olmuştur bunun en büyük nedeni ise uzun uçuş mesafeleri olarak gösterilebilir. Bu bir sorun olarak çok büyük dillendirilmese de Spacex kurucusu  Elon Musk bu konuda çalışma yapıyor görünüyor. Nereden çıktı bu şimdi dediğinizi duyar gibiyim hemen detayları aşağıda paylaştım.
Cuma günü düzenlenen Uluslararası Uzay Konferansı’nda yaptığı güncellemede SpaceX’in en büyük aracı olan BFR için planlarını açıkladı. BFR’nin öncelikli hedefi Mars ve Ay’a gitmek olsa da, Musk bu aracın dünyayı gerçekten hızlı bir şekilde gezebilmesi için aracın kullanılabilme imkânını araştırdı.

Bu durum ne kadar bize saat kazandıracağı şu şekilde örneklendiriliyor. Hong Kong’dan Singapur’a yapılan bir gezi uçak ile 4 saat sürüyor eğer Elon istediğini yapabilirse bu uçuş 22 dakika sürecek. Büyük bir oran olduğu kesin.

Musk konferans sırasında yaptığı açıklamada “Bu şeyi Ay’a ve Mars’a gitmek için inşa etmeyi düşünüyorsak, neden Dünya’daki diğer yerlere gitmek içinde kullanmayalım.”