Vine Nedir? Vine Uygulaması Nasıl Kullanılır?

5334
vine-nedir-vine-nasil-kullanilir-vine-hesap-kapatma

Vine, ocak ayının ortasından itibaren kullanılmaya başlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Twitter’ın da desteklediği Vine üzerinden 6 saniyelik video çekebilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Vine videolarının üç en önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlar; birincisi maksimum 6 saniye uzunluğunda olması, ikincisi çekmiş olduğunuz videoyu durdurarak kaydetme imkanı ve üçüncüsü ise videoların GIF’ler gibi sonsuz şeklinde oynatılabilmesi.

2012 yılında Vine, Twitter tarafından satın alındı ve kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yayınlandığı günden itibaren büyük ilgi görmekle beraber ünlü müzisyen Paul McCartney, komedyen Jimmy Fallon gibi popüler isimlerin yanında, GAP, General Electric gibi markalar ve CNN, NBC New York gibi basın kuruluşlarının uygulamayı kullanmaya başlaması Vine’ın popülerleşmesine yardımcı oldu.

vine-nedir-vine-nasil-kullanilir-vine-hesap-kapatma

Vine Nasıl Kurulur?
Şuanda iOS ve Android için Vine uygulaması bulunmaktadır. iPhone, iPad gibi cihazlarınız varsa App Store’dan vine uygulamasını indirip kurabilirsiniz. Ayrıca Android bir cihazınız varsa da vine uygulamasını Google Play’den indirerek kurabilirsiniz.

Vine Nasıl Kullanılır?

 1. İlk önce cihazınıza vine uygulamasını yükleyin.
 2. Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda bildirimler, konum bilgileri ve bunun dışında standart izinlerle ilgili onay mesajlarıyla karşılaşacaksınız. Daha sonra Twitter veya E-Posta adresinizle kendinize bir hesap oluşturabilirsiniz.
 3. Eğer Twitter hesabıyla giriş yapmayı seçerseniz, Vine size Twitter üzerinde kullandığınız bilgilere uygun bir profil oluşturmaktadır. Kayıt olma adımını tamamlamadan önce isterseniz kullanıcı adınızı değiştirme şansına sahipsiniz. Ayrıca telefon numaranızı da ekleyebileceğiniz bir seçenek mevcuttur.
 4. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Instagram’ın besleme sayfasına benzeyen bir açılış sayfası sizleri karşılayacak. Bu noktada dikkatinizi çekecek olan ilk şey ise şüphesiz burada fotoğraflar yerine sizleri video kliplerin bekliyor olması. Siz kendi takip etmek istediğiniz kişileri ayarlayana kadar Vine Editörlerinin sizler için seçmiş olduğu paylaşımları göreceksiniz.
 5. Twitter ve Facebook hesapları üzerinde sahip olduğunuz arkadaş listenizde Vine kullananları arayabilirsiniz. (Facebook’un Vine’ı engellediğini düşünürsek şimdilik Facebook üzerinde arama yapamayacağız) Ayrıca ada göre arayabilir veya direkt olarak E-Posta yoluyla arkadaşlarımızı Vine’a davet edebiliriz.
 6. Vine hesabınızı kapatmak istiyorsanız ayarlar bölümünden hesap sil yani account delete kısmını kullanabilirsiniz.Eğer sizde vine hesabı nasıl kapatılır, vine hesabı silme gibi konularını araştırıyorsanız. Ayarlar bölümünü bi’ ziyaret edin deriz.

Vine Videosu Nasıl Çekilir?

 1. Bir Vine oluşturmaya hazır olduğunuzda ana sayfanın sağ üst köşesinde kamera simgesine tıklayarak işleme başlayınız.
 2. Karşınıza gelecek kamera ekranı üzerinde bir ilerleme çubuğu ve görüntülemeyi kapatmak için X butonu bulunmaktadır.
 3. Bir Vine kaydetmek için şu an yapmanız gereken sadece parmağınızla ekrana dokunarak şekime başlamak. Üst bölümde görüntülenen ilerleme çubuğu altı saniyelik videonun ne kadarlık bölümünü çekim yaparak geçirdiğinizi göstermektedir. Parmağınızı kaldırdığınız anda kayıt tekrar duracaktır. Böylelik durup devam ederek farklı kareler yakalayarak 6 saniyelik video çekimizi yapabilirsiniz.
 4. Vine tamamlandıktan sonra çektiğiniz video ile ilgili bir önizleme göreceksiniz. Bu noktada oluşturduğunuz Vine’ı silebilir veya paylaşmak için devam edebilirsiniz. Eğer devam ederseniz Twitter, Facebook ve Wine üzerinde paylaşma seçenekleriyle karşılaşacaksınız.
 5. Eğer oluşturduğunu Vine’ları kaydetmek ama yayınlamak istemiyorsanız, varsayılan olarak gelen Vine’da paylaş bölümünü etkisizleştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle oluşturduğunuz Vine telefonunuz üzerine kayıt edilmiş olur ve hazırlamış olduğunuz Vine’a ulaşmak için bir izne ihtiyacınız olmadan her an görüntüleyebilirsiniz.
 6. Sonrasında yapmanız gereken oluşturduğunuz Vine için bir başlık oluşturmak ve paylaşmak. Kendi yayın akışınızda yer alacak olan videonuz, yine sizin belirlediğiniz başlık ile diğer sosyal ağlar üzerinde de yayınlanacaktır.

Şunu da belirmemiz gerekiyor ki paylaşacağınız tüm videolar halka açık olacaktır ve herkes tarafından görüntülenebilecektir. Hazırladığınız Vine videolarını gizli tutmanın tek yolu yayınlamadan mobil cihazınız üzerinde saklamaktır. Şirket tarafından gelecek sürümlerde bu konuyla ilgili iyileştirmeler yapılacağının sözü verilmiş olsa da şimdilik elde olan imkânlar dâhilinde gizli tutmak istediğiniz Vine’ları paylaşmamak en mantıklısı.