Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı!

171

Akıllı saat furyası başladığında beri kimsenin aklına güvenlik kısmı gelmemişti. Niye gerek vardı ki güvenlik açığından bahsetmek. Apple’ın mutheşetem tasarımları, pahalılığı veya Pebble’ın uygun olması gibi konular konuşulurken.

Yapılan bir habere göre akıllı saat çıkaran birçok firma’nın akıllı saatlerinde güvenlik açığı bulunuyor ve bu açıklar kişileri bütün bilgilerini hacker’ın eline geçmesini sağlıyor. Bu açığın sebebi olarakta gelen ve giden iletişimin akıllı saat bazında şifrelenmeyişi olması.

Akilli Saatlerde Guvenlik Acigi

Bu açığının bulunmasında ön ayak olan New Haven Cyber Adli Araştırma ve Eğitim Üniversitesi’nde bulunan beyaz hacker diye tabir edilen kişiler tarafından yapılması. Buradan şunu anlıyoruz herhangi bir saldırıya uğramadınız ama akıllı saat aldığınız firma güncelleme yapmassa bu açığı kapatacak saldırıya uğrayabilirsiniz demek.

Akıllı saat furyasına sizde katıldıysanız ve kişisel bilgi mahremiyetine inanıyorsanız o saati en azından yeni bir güncelleme gelene kadar bir kenara bırakmakta fayda var. :)