iPhone 4 ve 4s iOS 7’de Nasıl Hızlandırılır?

2467

iOS 7′nin çıkması ile birlikte iPhone 4 ve 4S kullanıcılarının aklından beliren ilk soru “Acaba telefonumda kasma sorunu ile karşı karşıya kalır mıyım?” oldu. Tabi bazı iPhone 4 kullanıcıları güncellemeyi ne pahasına olursa olsun elinden geldiğince erteleyerek hala eski iOS sürümleri ile yollarına devam etmekteler. Ancak meraklı olanlar ve yeniliklerden geri kalmak istemeyenler ise telefonunu anında güncelledi. Güncelleyenler arasında pişman olanlar ile pişman olmayanların sayısı hemen hemen eşit durumda. Ancak telefonlarında sorun yaşayanlar ise gerçekten çok şikayetçi. Aşağıda yer alan püf noktalar ile emektar telefonunuzu iOS 7 ile uyumlu hale getirecek, işlemcinizi hızlandıracağınız gibi telefonun daha seri olmasını sağlayacaksınız. Aynı eski günlerdeki gibi :) Bunların yanı sıra 4 ve 4S kullanıcılarının ortak şikayetlerinden biride şarj ömrünün oldukça az olmasıydı. Aşağıdaki püf noktaları ile birlikte bu sorunu da büyük oranda çözmüş olacaksınız.

1- İlk önce hareketli duvar kağıtları hem işlemciyi boşu boşuna çalıştıracak ek olarak pil ömrünüze zarar verecektir. Bu yüzden olabildiğince hareketli duvar kağıtlarından uzak durmaya çalışınız. Çünkü hareketli duvar kağıtları ivme ölçer gibi sensörleri de devamlı çalıştırmaktadır ve iPhone 5S de olduğu gibi sensörler için ek olarak bir tasarruflu işlemcimiz telefonlarımızda yer almıyor.

2- Eğer iOS 7 kullanıyorsanız biliyorsunuz ki 3 katmanlı bir yapı var ve bu katmanlar şeffaf (blur) efektlerle donatılmış. Ancak şöyle bir durum söz konusu ki bu şeffaf efektler sistem kaynaklarının daha fazla çalışmasını sağlıyor. Bu şeffaf efekti kapalı konuma getirerek sistem kaynaklarının daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz. Şeffaf efekti kapalı konuma getirmeniz aynı zamanda şarj ömrünüzü de uzatacaktır.

3- iOS 7′de ana ekranda sanki yapay bir 3D efekti (parallax effect) bulunuyor. Bunu gerçekleştirebilmek için cihazınız ivme ölçer, jiroskop gibi sensörleri devamlı açık tutarak arka plan ile ön planı değişik hızlarda hareket ettirerek beyninizde gerçek olmayan bir 3D görüntüsü oluşturuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu özellikte fazlasıyla sistem kaynağı harcıyor. Göze çok hoş görünmesine karşın sistem kaynağını yorarak cihazı adeta eski bilgisayarlara döndürüyor. Hani şu çok oynamak istediğiniz oyunları sırf bilgisayarınızın RAM’i ve ekran kartı yetersiz olduğu için oynayamadığınız gibi.

Bu özellikleri kapatmanız için aşağıdaki işlemleri ypmanız yeterli;

– Ayarlar menüsüne gelelim ve “Genel” sekmesini tıklayalım.

– Burada “Erişilebilirlik” sekmesini tıklayalım.

 

– Bu sekmede “Kontrastı Artır” seçeneğine tıklayarak “Açık” hale getirelim (şeffaflık efektini kapatacaktır). Sonra “Hareketi Azalt” seçeneğine tıklayarak “Açık” hale getirelim (3D efektini kapatır). Yapacaklarınız işte bu kadar.

Artık telefonunuzu daha hızlı ve seri bir şekilde kullanabilmeniz mümkün olacaktır.