Kobiler Sosyal Medya’yı Nasıl Etkili Kullanır? [Yazı Dizisi 1]

150
Kobiler Sosyal Medya'yı Nasıl Kullanmalı?

 

KOBİ’ler dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de büyümenin ve ihracat köprüsü oluşturmanın mihenk taşı olarak görülmektedir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığının hazırladığı kanuna göre küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin sınıflandırılması şu şekildedir:

a) Mikro işletme: On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu bir milyon Yeni Türk Lirasını aşmayan çok küçük ölçekli işletmeler,

b) Küçük işletme: Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu beş milyon Yeni Türk Lirasını aşmayan işletmeler,

c) Orta büyüklükteki işletme: İki yüz elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu yirmi beş milyon Yeni Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

Kriz dönemlerinde ölçeklerini küçülten büyük işletmelerin aksine istihdam kaybı en az olan işletmeler KOBİ’ler olmuşlardır. KOSGEB’in destek ve teşviklerinin yanı sıra bankalar da KOBİ’lere kredi kolaylıkları sağlamaktadır.

Kobiler Sosyal Medya'yı Nasıl Kullanmalı?

Kobiler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

Reklam ve tanıtım harcamalarına da desten bulan KOBİ’ler için aslıında çok daha kolay ve maliyetsiz bir yol var artık günümüzde. Tabi ki sosyal medya kanalını kullanmak. Kobiler sosyal medyayı nasıl kullanmalı? konusunu bu yazımızda inceleyeceğiz.

1 milyardan fazla üye sayısı bulunan Facebook’un ülkemizdeki kullanım oranı malum. Yaygınlığı ve alışkanlığı ile kullanım kolaylığı Facebook’u iyi bir reklam ve tanıtım aracı yapıyor. Görsel, video, haber paylaşma ve uygulama geliştirebilme olanakları markanın bilinirliğini artırmada birebir.

Twitter, Facebook kadar içerik geliştirmeye müsait olmasa da, kampanyaların veya Facebook’ta paylaşılanları duyurmak için iyi bir sosyal ağ. Twitter’ın  Facebook’tan temel farkı takipçi toplamak için firma olarak ilk takibi sizin yapmanız gerekiyor ki kullanıcılar sizin Twitter’daki varlığınızdan haberdar olsun.

Google+, hızlı büyümesine devam ediyor. Facebook ile paralel özellikler gösterse de ironiktir ki Google+ profile oluşturan firmalar bunu Facebook sayfalarında duyuruyorlar.

Pinterest bildiğimiz gibi sadece görsele yönelik ve KOBİ’ler arasında kullanımı çok yüksek. Farklı tabelalar altında ürünlerini sergileyebiliyorlar, aynı şekilde bunları da Twitter’dan duyurarak Pinterest hesaplarına da ilgi çekiyorlar.

Sosyal medyanın azımsanamayacak etkisini KOBİ’lerimizin de farkında olduğunu ve kullandığını görmek sosyal medyayı insanlarımızın amaçlarına göre uyarlabildiklerinin iyi bir göstergesi.

Bir sonraki yazımızda KOBİ’ler Twitter’ı nasıl etkili kullanabileceklerini ayrıntılı olarak anlatacağız. Yazı dizimizi takip edin! Sizce KOBİ’ler sosyal medya’yı etkili kullanıyor mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

[highlight]Yazar:[/highlight] Şeyma ÜSTÜNTwitter: @seymastn